Русия и Китай се стремят все повече да си сътрудничат в Арктическия регион, което може да повлияе на регионалната стабилност, заяви Пентагонът при огласяване на своята стратегия за Арктическия регион, информира Ройтерс.
Русия е отворила отново стотици военни обекти от съветската епоха в Арктика, се посочва в доклада. Китай, който се описва като разположена „близо до Арктика“ държава, също има амбиции там и коментира, че планира да изгради „Полярен път на коприната“. Китай е насочил вниманието си към минерални ресурси и нови маршрути за корабоплаване, тъй като ледовете се отдръпват с повишаването на температурите.
"Все по-често Китайската народна република и Русия си сътрудничат в Арктика чрез множество инструменти на на националните сили", се отбелязва в доклада на Пентагона. "Макар и да съществуват значителни области на несъгласие между КНР и Русия, нарастващото им сближаване в региона предизвиква загриженост и (министерството на отбраната) продължава да наблюдава това сътрудничество“, се уточнява в документа.
Арктическите морски пътища все по-често се използват за свързване на големите икономики през Тихия и Атлантическия океан, тъй като глобалното затопляне редуцира ледената покривка и позволява по-дълги периоди на свободно от лед море.
Китай и Русия си кооперират за разработването на арктическите морски маршрути, тъй като Русия се стреми да доставя повече нефт и газ за Китай на фона на западните санкции, докато Китай се стреми към алтернативни морски маршрути за намаляване на зависимостта си от използването на Малакския проток.
В доклада на Пентагона се казва още, че Китай желае да използва "променящата се динамика в Арктика, за да постигне по-голямо влияние и достъп, да се възползва от арктическите ресурси и да играе по-голяма роля в регионалното управление“.