The Wall Street Journal: Инфлацията - вътрешната война, основният проблем на Путин

Свят

Докато Русия продължава да води война в Украйна, тя се сблъсква и с вътрешни проблеми - инфлацията. Миналата година руската централна банка удвои основния си лихвен процент в опит да контролира цените. Въпреки това инфлацията продължава да расте, като този месец достигна 9%. Поскъпват стоки и услуги в различни сектори - от картофите (с 91% през тази година) до полетите в икономична класа (с 35%), съобщи The Wall Street Journal (WSJ).

 

В петък Централната банка повиши основния си лихвен процент - с два процентни пункта, до 18% годишно. Инфлацията се превърна в характерна черта на руската военна икономика. Повишаването на цените се дължи на нарастващите военни разходи, както и на рекордния недостиг на работна ръка, тъй като част от мъжете в трудоспособна възраст заминават на фронта, а други напускат страната. Новите санкции на САЩ затрудниха международните плащания и увеличиха разходите на вносителите.

 

И макар че цените не се повишават достатъчно бързо, за да предизвикат икономическа криза или социални вълнения, те са признак за нарастващ дисбаланс в икономиката. Ускоряването на инфлацията означава също, че военните конфликти ще стават все по-скъпи за Русия.

 

"В борбата с инфлацията руските власти нямат добри възможности - те не могат да спрат войната, не могат да решат проблема със заетостта и не могат да спрат да повишават заплатите на хората. Докато войната продължава, инфлацията ще остане висока", посочва Александра Прокопенко, бивш икономист в Централната банка на Русия и изследовател в центъра "Карнеги".

 

В четвъртък Кремъл заяви, че работи по мерки за ограничаване на цените, тъй като "някои инфлационни процеси предизвикват безпокойство у правителството и централната банка".

 

Първите месеци на бойните действия в Украйна предизвикаха рецесия в руската икономика, но тя бързо се възстанови, тъй като държавата и компаниите намериха начини да заобиколят западните санкции. В същото време икономиката започна по-широка трансформация. Правителството се върна към военните разходи в съветски стил, които съставляват около 7% от БВП. Днес военните разходи в Русия се превърнаха в основен двигател на икономическия растеж.

 

Заводите за производство на танкове, безпилотни самолети и боеприпаси за войниците работят на няколко смени седем дни в седмицата. През май Владимир Путин назначи нов министър на отбраната - Андрей Белоусов, макроикономист и привърженик на държавната намеса в икономиката. Според икономисти това назначение потвърждава, че икономиката и войната вече са тясно свързани.

 

От декември миналата година централната банка запази основния лихвен процент на ниво от 16%, но това нямаше голям ефект върху забавянето на инфлацията. Освен това през този месец руското правителство отмени преференциалните ипотечни кредити при 8%. Според експерти тази програма е допринесла за надуването на балон на пазара на недвижими имоти. В неотдавнашен доклад анализаторите на J.P. Morgan отбелязаха, че строгата парична политика в Русия "остава озадачаващо явление".

 

За руснаците инфлацията предизвиква спомени за икономическата криза през 90-те години на миналия век. Много от тях ограничиха разходите си и се отказаха да пътуват на почивка. Други се присъединиха към общности в Telegram и споделят съвети къде да намерят изгодни оферти.

 

Недостигът на работна ръка се изостря от демографската дупка в страната. По данни на Централната банка компаниите изпитват недостиг както на висококвалифицирани специалисти, така и на работници. През последните 18 месеца отбранителният сектор е привлякъл повече от половин милион работници от цивилния сектор. Но въпреки това днес на компаниите от отбранителната индустрия им липсват около 160 000 специалисти.

 

Руските вносители също страдат заради санкциите на САЩ. През последните месеци китайският износ е намалял значително. Търговията на Турция с Русия също се забави под натиска на санкциите.

 

Обикновено Русия и нейните партньори намираха начини да заобикалят санкциите. Но това няма да се повтори за дълго, тъй като САЩ няма да спрат. Руските потребители и предприятия в крайна сметка ще трябва да платят цената.

 

Твърденията на руския диктатор Владимир Путин, че руската икономика е в отлично състояние, скоро може да се окажат неоснователни. Според Юрий Городниченко, икономист от Калифорнийския университет в Бъркли, икономиката на страната-агресор е в дълбоки затруднения и ще навлезе в опустошителна рецесия само след една година.

 

В интервю за Business Insider той отбелязва, че Русия губи две неща, от които икономиката ѝ отчаяно се нуждае. Това са мащабната търговия с енергия и постоянният поток от щатски долари.

Още от Свят