Обектите за медицински процедури са в обхвата на регионалните здравни инспекции, заяви пред БНТ изпълнителният директор на „Медицински надзор“ Иванка Динева. По думите ѝ проверки винаги е имало и предстоят още след скандалните случаи. Динева заяви, че в конкретния случаи са прави всички, които твърдят, че липсата на потребност да добиеш информация е проблем, който чрез социалните мрежи заблуждава хората. Тя обясни, че обектите, които са за обществено предназначение, се контролират от районните здравни инспекции.
„Всички казуси, свързани с оказване на медицинска помощ на регламентирано или нерегламентирано място, ние също може да ги проверяваме. Такива проверки правим. Този месец, преди скандала с ботокса, по сигнал на пациент сме извършили проверка в лечебно заведение, в което има лекар, но няма право да извършва подобна дейност. Освен по самосезиране можем да направим проверка само ако някой ни сезира, или жалбоподателя се идентифицира като такъв. И след това се използват от съдебните органи“, разказа Динева.
И обясни, че жената, поставяла ботокса, не е лекар, има висше, но немедицинско образование. От 2015-а година е в България. Тя поясни, че са доста жените, минавали през нея, през различен период от време, в зависимост от това как е набавяла лекарствения продукт - извън България, от различни източници.
„Тепърва ще установим, на външен образ изглежда като лекарствен продукт, който е регистриран за употреба в България. Защо е добиван в друга държава, тепърва ще разберем. Не е от държава от ЕС, нито е от Русия, нито от Украйна. Партидата е от Турция“, поясни изпълнителният директор на агенцията.
Остатъците от партидата са иззети при започналото разследване на случая. Очаква у нас да бъде направен извънреден внос на ботулинов антитоксин, с който се лекуват не само пострадали от разкрасителни процедури, но и жертви на отравяне като ботулизъм.