Никой, никъде и по никакъв начин не е подлагал на обсъждане изпращането на военни контингенти за изпращане на военни контингенти в Украйна за участие в бойни действия за участие в бойни действия между Русия и Украйна. Това заяви от парламентарната трибуна външният министър Георг Георгиев по време на съвместното изслушване от депутатите на него и военният министър Атанас Запрянов относно дали от България е искано и дали ще изпраща военни в подкрепа на Киев. След него на трибуната излезе и Запрянов, който също потвърди:
"Никой не е искал от България, у нас не се извършва военно планиране, нито в Щаба, нито в Министерството на отбраната, на участие на България в операцията по мироопазване, която е бъдеща и евентуално може да се случи. По никакъв начин никой не е искал от нас участие в сегашната война на Русия срещу Украйна".
По думите на Георгиев въпрос от общия дебат за гаранциите по сигурността за Украйна след края на войната е темата за евентуални мироопазващи сили като част от бъдещо мирно споразумение. "Призоваваме да бъдат прекратени всякакви спекулации на тази тема, защото те само и единствено насаждат страх в обществото", каза още външният министър. Той беше категоричен, че българската отбранителна и външна политика никога не са били неразумни.
"Това, върху което трябва да фокусираме вниманието си е българската и европейски съюзници позиция, че преговорният процес за постигане на мир трябва да е основава на принципа - нищо за Украйна не може да се решава без Украйна", посочи Георг Георгиев и допълни, че Украйна трябва да вземе решение за условията за мир като се има предвид, че справедливият и траен такъв е възможен единствено при зачитане на суверенитета и териториалната цялост на страната.
"България като Черноморска държава и съюзник от източния фланг на НАТО ще бъде пряко засегната от постигнатите договорености и придържането към тези принципи е от ключово значение за нашата собствена сигурност", категоричен е дипломат №1. Министърът каза още, че преговори няма как да се водят без Европа да бъде на масата. В заключение той каза, че докато Народното събрание не каже нещо друго, това ще бъде позицията на България.
Запрянов призова за сдържаност относно оценки към американската администрация относно подхода към търсенето на изход от войната.
"Виждаме емоционалност в реакциите на редица наблюдатели за сметка на задълбочен анализ на стратегическата ситуация и дългосрочни тенденции. С встъпването в длъжност на Доналд Тръмп започва процес на преразпределение на тежестите в рамките на НАТО в посока поемане на по-голям дял на европейските съюзници от Алианса", заяви от парламентарната трибуна военният министър.
"САЩ предприеха стъпки към консултиране със своите съюзници относно техните виждания за постигането на трайно и ефективно уреждане на конфликта в Украйна. С тази задача е натоварен специалният пратеник на президента Тръмп за Украйна и Русия ге. Кийт Келог, който и в момента се намира в Украйна и той ни информира, че задачата му е да проведе разговори с Украйна и европейски държави", уточни Запрянов.