Инфлацията тръгва нагоре

Новини

Инфлацията отново ще тръгне нагоре заради започналото вече повишаване на цените у нас, прогнозираха икономисти пред БНТ. Така страната ни ще разполага с прозорец от два или три месеца в най-добрия случай, за да поиска извънредни доклади от Европейската комисия и Европейската централна банка за евентуално влизане на България в еврозоната догодина. Не е ясно и до кога страната ни ще може да изпълнява и друг критерий за приемане на еврото, а именно - дефицит до 3% от БВП.

Поскъпването на тока за бита, водата и хляба от началото на годината ще има отражение върху инфлацията у нас.

"Тази година започна доста ударно с вдигане на определени цени, които имат отражение върху инфлацията директно, тоест влизат във всяка една потребителска кошница, независимо дали е малка потребителска или някои от другите индекси", подчерта Любомир Дацов, Фискален съвет на България. Първоначално увеличението би било минимално, в рамките на между 0,1 и 0,2 процентни пункта.

"Инфлацията традиционно е доста по-ниска при нас през януари, февруари и се засилва през лятото. Това го видяхме през последните няколко години с повишаването на цените при хотелите и ресторантите, при сектор култура", обясни Адриан Николов, Институт за пазарна икономика.

Още през май се очаква и по-голямо увеличение на цените у нас, което ще затрудни приемането на България в еврозоната.

"Страната най-вероятно ще се отдалечи от инфлационния критерий през май или юни, което означава, че трябва в момента, в който страната уцели критерия, да поискаме доклад за членство в еврозоната, за да бъдем оценени добре", смята Адриан Николов, Институт за пазарна икономика.

"Единственият шанс да постигнем изпълнение на критерия за инфлацията е в другите държави, спрямо които се мерим, да са се случили някакви подобни неща", каза Любомир Дацов, Фискален съвет на България.

Допълнително инфлацията ще се повиши и заради нарастването на доходите. "Проблемът е, че нашата фискална политика от години не отговаря или поне не подкрепя така наречената "монетарна политика" на водена от Централната банка за овладяване на инфлацията", обясни Любомир Дацов, Фискален съвет на България.

"Бюджетът, който предложи Министерството на финансите, има няколко проинфлационни фактора. Единият е повишението на минималната заплата, което не е пряко свързано с него, но е съпътстващ фактор, другото е сериозното увеличение на заплатите в публичния сектор", отбеляза Адриан Николов, Институт за пазарна икономика. Освен неизпълнението на критерия за инфлация за влизане в еврозоната обаче, има и друг, който е застрашен от изпълнение.

"Според мен, ако бъде приет този бюджет и бъде изпълнена разходната част, дефицитът минимално ще бъде около 6 процента, тоест ние вече имаме проблем не само с ценовия критерий за еврозоната, но имаме и проблем с бюджета, с дефицита", каза Любомир Дацов, Фискален съвет на България.

Още от Новини