Световната здравна организация (СЗО) твърди, че четири фактора са отговорни за смъртта на 19 милиона души по света всяка година. Според Европейското бюро на СЗО тези четири фактора са отговорни за 34% от всички смъртни случаи на планетата. Тоест една трета от човешките животи са загубени поради масовата консумация на тези вредни вещества. Свръхпреработените храни вероятно представляват най-големите рискове за здравето. В това число те включват сладки газирани напитки, различни видове бързо хранене, зърнени закуски, сладолед, шоколад, чипс и други готови за консумация продукти с голям брой индустриални добавки.
Прави впечатление, че хората включват тези храни в ежедневната си диета, без дори да осъзнават сериозната вреда, която причиняват. Освен това СЗО подчертава изкопаемите горива като друг смъртоносен фактор. Това включва природен газ, въглища, петрол и други горими минерали. Според статистиката 2,7 милиона души умират всяка година само в Европа, като причината за смъртта им се приписва на използването на изкопаеми горива. Не по-малко тревожни са и други тенденции, посочени от експертите. Така проучване на Медицинския университет във Виена показа, че рискът от рак на стомаха може да се увеличи с до 40% при хора, които злоупотребяват със солени храни. Експертите обръщат внимание и на опасността от неконтролирана консумация на заместители на захарта, което често води до преяждане и прогресиране на затлъстяването.
Като цяло СЗО призовава населението да намали консумацията на тютюн, алкохол, ултрапреработени храни и изкопаеми горива. Само такива мерки ще намалят огромните щети, които тези фактори причиняват на човешкото здраве. Според експерти намаляването на смъртността от „четирите конника на апокалипсиса“ трябва да стане приоритет за всички страни по света./Zdrave.to
Автор: Zdrave.to