Британското правителство се готви да публикува идния вторник дългоочаквания "Преглед на приоритетите в сферата на сигурността, отбраната, развитието и външната политика". Документът трябваше да е готов миналата година по това време, но заради Брекзит и пандемията беше сериозно забавен. А Европейският съюз вече провежда Конференция за бъдещето на Европа без Великобритания в своите редици.
Дали Обединеното кралство ще търси своето по-светло бъдеще по-далеч от Европа? Алекс Томас, програмен директор в лондонския мозъчен тръст Институт за управление, смята, че това ще бъде една от целите на този преглед.
"За да добием представа какво може да има в този документ, трябва да се вгледаме в речта на премиера Борис Джонсън пред Мюнхенската конференция за сигурност преди няколко седмици, когато той обяви „Глобална Британия", която ще гради множество международни партньорства, ще работи със Съединените щати и с партньорите от НАТО и подчерта оптимизма и позитивизма си за бъдещето. Това обаче, което направи силно впечатление в речта, беше, че той почти не спомена Европейския съюз. Така че се създава нещо като „неловка ситуация", когато става дума за отношенията между Обединеното кралство и съюза."
Томас е съгласен с определението на председателя на парламентарната комисия за международни отношения и отбрана, който нарече концепцията "много мъглява".
"Невъзможно е да видим "Глобална Британия" без силни и близки отношения с най-близките ни съседи. Това би трябвало да бъде част от "Глобална Британия", категоричен е той в интервю за предаването на БНР "Събота 150".
"Отношенията със Съединените щати очевидно ще бъдат много важни и може да се усети чувството на облекчение сред много видни политици и официални лица на Острова от това, че свърши ерата на Доналд Тръмп. Ние твърдо ще останем в НАТО и затова е нужно признаването на Евросъюза за близък партньор. Чудя се дали отношенията с Европа няма да бъдат много по-стриктно следени", допълни Томас.
"Премиерът и някои други ще парадират с това, че сме излезли от Европейския съюз, като се опитват да издигнат стена. Голям риск обаче напоследък представляват трудните отношения между Дейвид Фрост и колегите му от Европа във връзка с Протокола за Северна Ирландия. А колкото по-разгорещен става този дебат, толкова по-трудно ще бъде за правителството да гради партньорства покрай тези проблеми", прогнозира анализаторът.
Не изглежда вероятно Балканите да бъдат приоритетен район, макар и да смятам, че ще има много ентусиазъм за установяване на по-тесни търговски връзки, отбеляза още Алекс Томас.
"Подозирам, че прегледът ще бъде съсредоточен върху британско-американските отношения, върху партньорството с англоговорящите страни като Нова Зеландия, Канада, Австралия, САЩ. Това, което ще бъде настина интересно, е какво ще пише в документа за Индия и Китай и къде е мястото на Обединеното кралство в този район."
След многобройните критики към съкращаването на чуждестранната помощ, която оказва Великобритания, особено за страните, които са в зони на конфликти, дали британското правителство няма да преосмисли реализирането на тези съкращения?
"Ще бъде интересно наистина какво ще се случи със всичко това в парламента. Премиерът може да говори за "Глобална Британия", но всъщност един от най-мощните лостове на властта, с които Великобритания разполага през последните години, е големият принос към програмите за глобална помощ. Правителството изоставя тази политика в момента заради пандемията. Много повече внимание сега се обръща на благотворителната дейност вътре в страната и ограничените ни ресурси."
"В същото време обаче има голямо недоволство от страна на депутати от управляващата Консервативна партия и от други кръгове. В някакъв момент правителството ще трябва да се заеме с узаконяване на решението си да се откаже от ангажимента да похарчи 0,7 на сто от брутния вътрешен продукт за международна помощ и тогава сигурно ще се замисли дали да не направи завой. Не бих се изненадал, ако през следващата година, когато започне този законодателен процес, министрите решат да се откажат от съкращенията."