Изборът на генерален директор на Българската телеграфна агенция бе първа точка в програмата на Народното събрание за тази седмица.
Генералният директор на БТА се избира от парламента с 5-годишен мандат. Две бяха кандидатурите за генерален директор. От ГЕРБ предложиха водещия на предаването „Седмицата“ по Дарик радио Кирил Вълчев. Неговата кандидатура бе подкрепена и от синдикалните организации в агенцията.
От БСП внесоха кандидатурата на Ивайло Данаилов, филолог и журналист, който беше съветник на Сергей Станишев по време на правителството на тройната коалиция.
До нов избор се стигна, след като в средата на ноември след кратко боледуване на 67-годишна възраст почина досегашният ръководител на агенцията Максим Минчев.
Вълчев (47 г.) е адвокат в сферата на интелектуалната собственост, медийно, търговско и гражданско право. Завършил е НГДЕК, а професионалната му биография е свързана както с БТА, така и с БНР и БНТ.
В своята концепция за развитие на агенцията Кирил Вълчев дава 10 точки за развитието на агенцията: безпристрастна, точна и бърза информация, безплатно разпространение на информацията за публичните организации и дейности; безплатни информационни продукти и разширяване на форматите и каналите за представяне на информацията. Той предвижда нови инвестиции в архива, както и нови кореспонденти в България и чужбина. След като неговата кандидатура бе гласувана единодушно, Кирил Вълчев положи клетва пред депутатите в парламента.
Предстои парламентът окончателно да приеме Законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение.
Депутатите ще гласуват и промени на първо четене в Закона за частната охранителна дейност. Предвижда се въвеждане на минимален и максимален размер на глобата при извършване на нарушение от физическо лице, регистрирано като едноличен търговец, член на управителния орган на търговско дружество или юридическо лице, което е сключило трудов договор с лице от охранителния състав, без да отговаря на изискванията на закона.
Предвижда се в седмичната програма на парламента да бъде обсъдено и второто гласуване на Законопроекта за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Законови промени са предложени от парламентарните групи на ГЕРБ, БСП и ДПС.